Претходних дана Министарство финансија је на сајту еФактура објавило питања и одговоре са неколико вебинара одржаних у току јануара 2023. године.
Следећа реченица је поновљена седам пута у оквиру одговора на седам различитих питања (видети овде и овде):
Ова тврдња је нетачна и супротна је одредбама Закона о ПДВ.
Имајући у виду најновије измене и допуне Правилника о ПДВ (члан 165), тачна тврдња која је у складу са прописима о ПДВ би гласила овако:
Наиме, није свака уплата по предрачуну и авансна уплата, па у том смислу тврдња Министарства финансија није тачна и супротна је одредбама прописа о ПДВ. Авансно плаћање представља наплату накнаде или дела накнаде пре него што је извршен промет добара и услуга (члан 42. став 3. Закона о ПДВ). Могуће је извршити уплату по предрачуну и након што је извршен промет добара и услуга и у том случају не постоји авансна уплата и не издаје се авансни рачун.
Наведена погрешна тврдња Министарства финансија већ узрокује проблеме у раду корисника СЕФ. Добили смо информације да због оваквих тврдњи купци не прихватају електронске фактуре јер претходно није издата авансна фактура, иако се уплата не сматра авансном уплатом у складу са прописима о ПДВ. Могло би се помислити да за издаваоца фактуре то није од велике важности јер је уплата већ извршена, али треба имати у виду да уплата можда покрива само део износа издате електронске фактуре.
Подсећамо на претходни случај овде.
Можда још горе је то што такве информације узрокују бројне недоумице и неразумевања, што доводи до непотребног трошења ресурса корисника СЕФ и успорава и отежава њихово пословање уместо да га чини једноставнијим, бржим и ефикаснијим.
Сматрамо да је до оваквих и сличних проблема у вези са СЕФ дошло због жеље оних који одлучују о реализацији овог пројекта да прилагоде СЕФ потребама субјеката јавног сектора, занемарујући при томе како ће таква врста прилагођавања утицати на пословање субјеката приватног сектора и добровољних корисника СЕФ. О томе ћемо писати детаљније у једном од наредних коментара на Необилтену.
Повезани текстови
- Да ли обавеза издавања авансних рачуна у СЕФ постоји и за авансне уплате за које се у току истог пореског периода изврши промет?
- Евидентирање одбијених и сторнираних авансних рачуна и смањења аванса у Евиденцији претходног пореза у СЕФ
- Да ли је обавезно навести назив добара и услуга у авансном рачуну?
- Приходи од котизација за конгрес – да ли је обавезно издати авансни рачун за уплате по предрачуну?
- Евидентирање уплаћеног износа у електронској фактури када не постоји авансни рачун