Од 2. октобра 2023. године до данас СЕФ скоро непрестано не ради како треба. Врло често није могуће приступити систему или је знатно успорен рад, без обзира да ли се ради о директном приступу преко корисничког интерфејса или о приступу путем АПИ-ја. Никада се од почетка 2023. године није десило да систем отежано ради толико дана у континуитету.
Оно што је забрињавајуће у овој ситуацији је што после недељу дана од почетка отежаног рада, стање није ништа боље него првог дана. Није реално замислити да после толико времена одговорни за рад система не знају зашто се то дешава, али очигледно не постоји брзо решење за овај проблем.
Уосталом, на сајту Министарства финансија еФактура у среду 4. октобра, два дана након што су проблеми са радом на СЕФ почели, објављено је саопштење следеће садржине:
„Обавештавамо кориснике да систем електронских фактура тренутно ради отежано. Повремена успоравања у раду очекују се у односу на кориснике који систему електронских фактура приступају путем корисничког интерфејса, али и у односу на кориснике који систему приступају путем апликативног интерфејса.
У току је решавање поменутог проблема, о чему ће корисници бити благовремено обавештени.
Захваљујемо на разумевању.“
С обзиром да до данас није било новог обавештења, можемо закључити да су одговорни за рад СЕФ свесни онога што сви већ знамо: проблем постоји и даље, а нико не зна да ли ће и када ће бити решен.
У нади да ће СЕФ ускоро прорадити како треба, ево неколико информација о досадашњем раду СЕФ:
- На дан 27. септембра 2023. године, у СЕФ је регистровано укупно 220.461 субјект, од чега је 10.782 субјекта јавног сектора и 209.679 субјеката приватног сектора.
- Укупно је издато 93.031.454 електронске фактуре, од чега је 9.329.917 издато субјектима јавног сектора и 83.701.537 субјектима приватног сектора.
- СЕФ тренутно заузима око 80 TB (терабајта) и на месечном нивоу просечно расте око 7 TB.
Повезани текстови
- МФ организује вебинар на тему „Одговори на најчешћа корисничка питања постављена у претходном периоду у вези са Системом електронских фактура“
- Како Google и њихов порески пуномоћник Deloitte греше приликом издавања електронских фактура у СЕФ и утицај на право на одбитак претходног пореза
- Право на одбитак претходног пореза и евидентирање у ЕПП када основица ПДВ у ефактури коју је издао порески пуномоћник не садржи порез по одбитку
- Евидентирање улазне ефактуре која није прихваћена (не постоји доказ да је промет извршен) у Евиденцију претходног пореза у СЕФ
- Евидентирање авансне и коначне улазне фактуре у Евиденцији претходног пореза у СЕФ, када се право на одбитак претходног пореза користи по коначној фактури