У августу 2023. године, пре тачно десет месеци, Уставном суду смо предали иницијативу за покретање поступка за оцену уставности и законитости Правилника о електронском фактурисању.
Разлог за ову иницијативу је једноставан: сматрамо да су одредбе Правилника о електронском фактурисању у супротности са одредбама Закона о електронском фактурисању, а тиме и у супротности са чланом 195. став 1. Устава Републике Србије.
Имајући у виду да нисмо добили закључак од стране Уставног суда да је иницијатива одбачена, ових дана смо затражили информацију о предмету и сазнали смо да је предмет у раду и да је Уставни суд по овом предмету тражио информације од Министарства финансија.
У оваквим ситуацијама се не очекује да Уставни суд покрене поступак и оспори уставност и законитост Правилника о електронском фактурисању, већ је очекивани пут да прво обавести надлежни орган (у овом случају Министарство финансија) о проблему и да омогући да се у одређеном року проблем реши.
Имајући у виду да је јасно да су се надлежни у Министарству финансија одлучили за прописивање обавезе да се у одређеним случајевима врши евидентирање обрачуна ПДВ када је издата електронска фактура (пример: евидентирање у Збирној евиденцији смањења ПДВ у случају сторнирања електронске фактуре или издавања књижног одобрења), начин да се наведени проблем око несагласности тих одредби са Законом о електронском фактурисању реши биће вероватно кроз измене и допуне закона.
Уколико се то деси, надлежни у Министарству финансија ће на посредан начин признати да су поједине одредбе Правилника о електронском фактурисању у супротности са Законом о електронском фактурисању.
С друге стране, такав поступак би врло вероватно значио да се у периоду до измена и допуна Закона о електронском фактурисању одредбе Правилника о електронском фактурисању које прописују обавезу евидентирања обрачуна ПДВ када је издата електронска фактура неће узимати у обзир при контроли исправности поступања у складу са прописима приликом евентуалног инспекцијског надзора.
Иако смо навели само одредбе којима је прописана обавеза евидентирања обрачуна ПДВ када је издата електронска фактура, ово се наравно односи и на истоветне одредбе када је издат фискални рачун.
Повезани текстови
- МФ организује вебинар на тему „Одговори на актуелна корисничка питања постављена у вези са електронским евидентирањем ПДВ у Систему електронских фактура“
- Измене и допуне Закона о електронском фактурисању
- Удружење произвођача софтвера апеловало на надлежне органе да се продужи режим релаксације у вези са евидентирањем ПДВ у СЕФ
- Ажурирани модул Електронске евиденције претходног пореза доступан на продукционом окружењу СЕФ
- МФ организује вебинар на тему „Одговори на корисничка питања постављена у претходном периоду у вези са електронским евидентирањем ПДВ у Систему електронских фактура“