Без кажњавања до краја 2024. године за евентуалне грешке у евиденцијама ПДВ на СЕФ – скретање пажње са правих проблема

Изменама Правилника о електронском фактурисању озваничено је оно о чему се незванично говорило неколико дана пре тога – до краја 2024. године се неће узимати у обзир евентуалне грешке обвезника ПДВ приликом исказивања података у евиденцијама ПДВ на СЕФ.

Иако сматрамо да се ради о скретању пажње са правих проблема који прате реализацију пројекта Система електронских фактура, не треба се заваравати да би и оваква одлука уопште била донета да није изнуђена. Наиме, према нашим информацијама, надлежни у Министарству финансија нису уопште имали слуха за време које је потребно да се тако опсежне измене припреме и реализују код обвезника ПДВ. Такав став су јасно показали на конференцији под називом „У сусрет унапређењима СЕФ-а“, одржаној 11. јула 2024. године у Министарству финансија, а отприлике се своди на следеће: „Ми смо успели да завршимо најтежи део посла око осмишљавања новог система за непуних девет месеци, а обвезници ПДВ ће имати довољно времена, око десетак дана, да заврше тај једноставан део око имплементације тих измена“.

Одлуци о тзв. „релаксацији“, како овај потез у Министарству финансија популарно називају, претходило је саопштење Удружења произвођача софтвера Србије од 19. августа, које је пренето у бројним медијима, али нарочито резултати пуштања исправки 3.9 на демо верзију СЕФ 21. августа (са имплементираним изменама прописа које се примењују од 1. септембра), без уобичајеног поступка тестирања. Врло брзо после тога је незванично донета одлука о тзв. „релаксацији“.

Измене Правилника о електронском фактурисању од 30. августа биле су повод за саопштење Министарства финансија тим поводом, које је објављено 31. августа. У наставку дајемо коментарe на тврдње наведене у саопштењу:

„СЕФ се мења у циљу увођења прелиминарне ПДВ пријаве, која ће се попуњавати аутоматски из система.“
– Није тачно да ће се прелиминарна ПДВ пријава попуњавати аутоматски из система

„На тему увођења нових евиденција ПДВ-а и других измена у систему електронских фактура, …, Министарство финансија разговарало је у протекла три месеца у више наврата са представницима привреде, организацијама рачуновођа, али и са произвођачима софтвера.“
– Није важно ни са ким ни колико пута су надлежни у Министарству финансија разговарали, већ само и искључиво о чему су разговарали и шта је резултат тих разговора

„У разговорима са привредом, као и на стручним скуповима које организујемо, стално понављамо да је циљ измена које спроводимо у систему електронских фактура управо прелиминарна пореска пријава ПДВ. Тек када им то образложимо, саговорницима постаје јасна сврха овако убрзаног развоја СЕФ-а, пошто привреда и рачуновође онда разумеју да додавање нових поља у евиденције, односно нових евиденција није само себи циљ, већ је заправо припрема за реформу подношења ПДВ пријаве.“
– Свима је већ неко време јасно шта је циљ измена које се спроводе, али привреди и рачуновођама то ствара огромне проблеме и трошкове, јер је пројекат погрешно конципиран и реализован

„Током реализације увођења нових евиденција и прелиминарне ПДВ пријаве бићемо у сталном контакту са привредом и рачуновођама, али и са произвођачима софтвера…“
– Ништа не значи то што ће бити у контакту са привредом, рачуновођама и произвођачима софтвера током реализације увођења нових евиденција и прелиминарне ПДВ пријаве, важно је разумети и прихватити чињеницу да постоје проблеми и пронаћи адекватна решења

„Након низа састанака са представницима привреде, рачуновођа и произвођача софтвера током августа, уважен је аргумент да поједини обвезници не стижу да припреме своје информационе системе или кадрове за измењене евиденције…“
– Тврдња да само поједини обвезници не могу да стигну да припреме своје информационе системе и кадрове за измењене евиденције је нетачна. Реч „поједини“ је у том контексту обмањујућа. Много је вероватније да ниједан обвезник ПДВ није могао да изврши припреме до 1. септембра за све измене које су извршене.

„Прелиминарна ПДВ пријава као процес аутоматизације за припрему и подношење ПДВ пријаве, поред тога што доноси значајне уштеде у времену…“
– Тврдња да прелиминарна ПДВ пријава доноси значајне уштеде у времену за обвезнике ПДВ је паушална, јер нема основ у било каквој стручној анализи која би то потврдила.

Одлука о некажњавању до краја 2024. године никако не значи да обвезници ПДВ имају времена за одлагање послова који их очекују у вези са изменама које су донете. Сматрамо да треба да поступају и да се припремају за имплементацију као да наведена одлука није ни донета.

Наиме, није реално очекивати да ће реализација овог пројекта бити заустављена или одложена. Без обзира на све проблеме и нелогичности који га прате, досадашњи ток реализације овог пројекта наводи на закључак да ће бити настављен предвиђеном динамиком, без обзира на последице по обвезнике ПДВ и њихове рачуновође. Такав став је јасно заузет и у излагањима на горе поменутој конференцији под називом „У сусрет унапређењима СЕФ-а“, одржаној 11. јула 2024. године у Министарству финансија, на којој су учествовале особе које руководе овим пројектом (по два запослена из Сектора за дигитализацију у области финансија и из Сектора за фискални систем и два консултанта).

Према нашим информацијама, ни консултанти ни запослени у Сектору за дигитализацију у области финансија нису особе које доносе најважније одлуке у вези са овим пројектом. Имајући у виду да је ПДВ област око које се све врти у оквиру овог пројекта, закључујемо да су особе које доносе најважније одлуке запослени у Сектору за фискални систем: Драган Демировић (помоћник министра) и Ирина Стевановић Гавровић (начелник Одељења за ПДВ).

Ради се о особама које су пре две године добиле награду „Шампиони сарадње“ у оквиру USAID-овог пројекта сарадње за економски развој.

У оквиру активности којима се бавио овај пројекат, прва активност која је наведена је следећа:

„Подршка напорима за поједностављење регулаторног оквира за пословање у Србији смањењем потребног времена и трошкова неопходних за пословање у складу са законом.“

Сматрамо да је велика грешка и одговорност ових особа и других који су учествовали у конципирању овог пројекта то што нису на адекватан начин анализирали последице увођења система електронских фактура. Примера ради, какав утицај на целокупно пословање привредних субјеката ће имати чињеница да се у потпуности мења концепт датума издавања фактуре. Колико те особе нису биле свесне потенцијалних проблема показују њихове изјаве, на пример „није дозвољено антидатирање рачуна“ (Драган Демировић, 2021. године, видети текст овде), или „изненађени смо обимом сторнирања у СЕФ“ (Ирина Стевановић Гавровић, јул 2024. године). Иако не треба сумњати у њихову стручност у одређеним областима, претпостављамо да се ради о особама које немају додира са праксом и организацијом пословања код привредних субјеката.
Напомињемо да је 2006. године у оквиру USAID-овог Пројекта за подстицање економског развоја општина основана Национална алијанса за локални економски развој – НАЛЕД. Један од значајних пројеката НАЛЕД-а је „Сива књига“, годишње издање препорука привреде државним институцијама за унапређење регулаторног оквира и смањење административних препрека у пословању. Наводимо једну интересантну информацију везано за „Сиву књигу“ и СЕФ, која такође може на неки начин да помогне у разумевању садашње ситуације. У „Сивој књизи“ број 15 из 2023. године је као препорука био описан следећи проблем и предлог решења:

Проблем: „Након увођења система електронских фактура и усаглашавања прописа којим се уређује ПДВ, уведена је додатна обавеза издавања авансног рачуна, уколико је промет извршен у истом пореском периоду, што не представља олакшицу већ додатно оптерећење у односу на период пре доношења прописа и рада у систему електронских фактура (СЕФ).“
Предлог решења: „Да се измени Закон о електронском фактурисању и Закон о ПДВ-у, односно њихови подзаконски акти, на начин да се јасно дефинише да не постоји обавеза издавања авансног рачуна уколико је промет извршен у истом пореском периоду када и уплата“

У „Сивој књизи“ број 16 из 2024. године ова препорука више не постоји. Обратили смо се надлежнима у НАЛЕД-у са питањем зашто су одустали од ове препоруке, али нисмо добили одговор.

СЕФ је пројекат који је од самог почетка погрешно конципиран и реализован. Основни разлог за то на самом почетку био је погрешан избор приликом куповине софтвера за тај пројекат, о чему смо детаљно писали у следећем тексту пре десет месеци:
Е-фактуре, нови СЕФ, ПДВ – шта је било до сада а шта нас очекује у наредном периоду

Међутим, каснијом одлуком да се систем надогради додавањем ПДВ евиденција пројекат је добио потпуно нову димензију и комплексност, што је, имајући у виду већ постојеће грешке у конципирању и реализацији пројекта, само још значајније продубило постојеће проблеме и додало нове. Оно што додатно збуњује заинтересовану јавност је чињеница да уопште не постоје званичне информације о статусу одређених делова пројекта који су одавно требали да буду завршени (видети табелу у оквиру тачке 2. у претходно наведеном тексту).

Нажалост, имајући у виду сазнања која имамо о овом пројекту до сада, као и начин његове реализације, можемо се само надати да ће у наредном периоду бити извршене одређене исправке и усклађивања које би барем донекле ублажиле штетне последице овог пројекта.

На крају, подсећамо да је у свом саопштењу Министарство финансија позвало све заинтересоване да присуствују наредном скупу на ову тему који је планиран за 19. септембар 2024. године.

Поделите: