Korisnici SEF pomogli belgijskoj firmi da napravi globalni proizvod – eFaktura World

Belgijska firma Unifiedpost nedavno je objavila da je razvila novi softver koji podržava državni centralizovani sistem elektronskih faktura (kakav je sistem u Srbiji). Naziv softvera je eFaktura World. Dizajn i razvoj softvera je baziran na EU standardima i najboljoj praksi sa projekta u Srbiji.

Smatramo da su za iskustvo dobijeno na osnovu najbolje prakse sa projekta u Srbiji najzaslužniji sami korisnici SEF, koji su u celom periodu od uvođena sistema trpeli ogroman pritisak značajnih i čestih izmena i dopuna, koje su implementirane u neprihvatljivo kratkim rokovima.

Podsećamo, Ministarstvo finansija je od firme Unifiedpost kupilo krajem 2019. godine neadekvatan softver za svrhu za koju je trebalo da služi. Detalje možete pročitati u sledećem tekstu:
E-fakture, novi SEF, PDV – šta je bilo do sada a šta nas očekuje u narednom periodu 

Zatim su na red došle izmene i dorade tog neadekvatnog softvera, za koje su poslove po osnovu javnih nabavku dobijale razne druge firme, koje su dalje angažovale firmu Unifiedpost Srbija. Na osnovu informacija koje smo prikupili krajem 2023. godine, SEF je do tada koštao oko 57 miliona evra. Nije poznato koji deo tog iznosa je dobila firma Unifiedpost, jer u projektu postoje i druge stavke osim izmena i dorada softvera.

Sudeći prema informaciji u vezi sa razvojem softvera eFaktura World, pretpostavljamo da je firma Unifiedpost u nekom trenutku uzela proizvod koji je izmenila i doradila za potrebe Ministarstva finansija (naš SEF) i izvršila još neke dorade bazirane na EU standardima. Rezultat je globalni proizvod koji se sada nudi drugim državama – eFaktura World. Ovakav sled događaja potvrđuje i tekst na sajtu firme Unifiedpost:

„Na osnovu iskustva, znanja i know-how iz srpskog projekta, Unifiedpost Group je odlučila da razvije rešenje koje bi bilo u stanju da podrži druge države i implementaciju svih mogućih državnih modela e-fakturisanja.“

Slika: informacija sa sajta firme Unifiedpost

Naravno, iznos koje je Ministarstvo finansija do sada platilo za ovaj projekat nije najvredniji deo novog proizvoda. U taj projekat su ugrađeni nepotrebni troškovi koje je svaki korisnik SEF imao zbog neadekvatnog planiranja i realizacije ovog projekta (česte i značajne izmene sistema u hodu, kratki rokovi, usporen rad zbog tehničkih problema, čekanje da sistem proradi itd). Uglavnom se radi o nepotrebnom trošenju ljudskih resursa. Ako se pitate koja je vrednost tog dela ovog projekta, možemo to formulisati na osnovu sledeće pretpostavke: ako je svaki korisnik SEF u proseku u prethodnih 20 meseci imao nepotrebne troškove u iznosu od 1000 evra (20 meseci puta 50 evra), za 200.000 korisnika SEF to je ukupan iznos od 200 miliona evra.
Druge države izbegavaju da na taj način opterete svoje privredne subjekte, već se odlučuju za korake i rokove koji omogućavaju sagledavanje i rešavanje eventualnih problema u sistemu i kvalitetniju pripremu privrednih subjekata. To ćemo ilustrovati na primerima Italije (prve države koja je uvela državni centralizovani sistem elektronskih faktura) i Poljske (koja već duže vreme planira uvođenje državnog centralizovanog sistema).

U Srbiji je od uvođenja B2G e-faktura (prema javnom sektoru) do uvođenja obaveznih B2B e-faktura (između privrednih subjekata) prošlo samo 6 meseci (jul 2022 – januar 2023).

U Italiji i Poljskoj je taj period trajao, odnosno trajaće 5 godina. U Italiji je to bilo od 2014. do 2019. godine. U Poljskoj će to biti od 2021. do 2026. godine.

Za razliku od Srbije, u svim zemljama koje su uvodile ili su u fazi uvođenja sistema obaveznog elektronskog fakturisanja između privrednih subjekata, početak rada sistema je odlagan, najčešće više puta (pa i u Italiji i Poljskoj). Razlog je više nego očigledan: sistematičnost u planiranju tako važnih projekata ih je navodila na zaključak da je bolje da odlože početak nego da naprave haos i nepotrebne troškove privrednim subjektima.

Objasnićemo to na primeru Poljske:

  • Obaveza e-faktura prema javnom sektoru je počela početkom 2021. godine
  • Početak obaveze e-faktura između privrednih subjekata je planiran za 1.1.2023. godine
  • Prvi put je ta obaveza odložena za 1.1.2024. godine
  • Zatim je u toku 2023. godine obaveza ponovo odložena za 1.7.2024. godine
  • U aprilu 2024. godine je obaveza ponovo odložena za 2026. godinu, i to:
    • Od 1.2.2026. godine veliki obveznici (promet preko 200 miliona zlota ili oko 46,65 miliona evra)
    • Od 1.4.2026. godine ostali obveznici PDV

Na kraju, napominjemo da softver eFaktura World funkcioniše na novoj, modularnoj arhitekturi, što u stvari predstavlja „Novi SEF“ (o kojem smo pisali ovde), koji u Srbiji još uvek nije u funkciji iako je taj projekat trebalo da bude završen početkom 2024. godine.

Podelite: