Почетком јула одржан је састанак у Привредној комори Србије поводом радне верзије Правилника о евиденцији ПДВ коју је припремило Министарство финансија.
Састанку су присуствовали представници Привредне коморе Србије, Групације рачуноводствених агенција при ПКС, Савеза рачуновођа и ревизора Србије, Удружења произвођача софтвера, великих трговачких друштава, Савета за пословни амбијент ПКС и Необилтен-а.
Учесници састанка су усагласили своје ставове о радној верзији Правилника и на основу тога је ПКС упутила мишљење Министарству финансија у коме је указано на аргументе против радне верзије:
- обимна евиденција која резултира додатним ангажовањем радне снаге,
- повећање трошкова за привреду,
- не доприноси бољој наплати пореза и сузбијању сиве економије,
- не представља усклађивање са ЕУ директивама,
- пад на Doing Business листи.
Такође је предложено да представници ПКС заједно са представницима Министарства финансија израде предлог Правилника о евиденцији ПДВ.
Данас смо обавештени од стране ПКС да их је Министарство финансија позвало да формирају Радну групу за израду Предлога правилника о облику, садржини и начину вођења евиденције о ПДВ и о облику и садржини прегледа обрачуна ПДВ.
Чланови Радне групе ће бити представници Министарства финансија/Сектора за фискални систем, Пореске управе и ПКС.
19.7.2017 – допуна информације – Рок за израду предлога 11 дана
Министарство финансија је обавестило ПКС да ће 20.7.2017. бити одржан први састанак Радне групе за израду Предлога правилника о евиденцији ПДВ.
Радна верзија правилника коју је припремило Министарство финансија почетком јула ће бити полазна основа за рад Радне групе.
Рок за израду Предлога правилника и доставу истог министру финансија је 31. јул 2017. године.
22.7.2017 – допуна информације – Министарство не прихвата аргументе против
Информације које смо добили након одржана два састанка Радне групе указују на то да Министарство финансија и Пореска управа нису спремни да прихвате аргументе против радне верзије Правилника о евиденцији ПДВ.
Министарство финансија и Пореска управа упорно тврде:
1. Да се новим правилником не уводе нове обавезе и да самим тим не постоје трошкови за привредне субјекте.
2. Да немају намеру да смање број поља у обрасцу ПОПДВ (у складу са бројем поља у ЕУ) јер немају обавезу да се уклапају у праксу ЕУ већ желе да добију што више података за анализу јер је то интерес државе.
Очигледно је да представници Привредне коморе Србије у Радној групи (по један представник групације рачуноводствених агенција и Савеза рачуновођа и ревизора Србије и два представника привредних друштава чланица коморе) нису равноправни учесници у разговору: неаргументовани захтеви представника Радне групе из Пореске управе се прихватају као исправни и једино могући, а аргументи представника ПКС се одбацују без реалног објашњења.
Можемо закључити да Министарство финансија јесте формално прихватило захтев за формирањем Радне групе али без суштинске жеље и добре намере да се разговори воде уз аргументовану размену мишљења, а у обостраном интересу државе и привреде.
Повезани текстови
- Евидентирање претпостављеног износа и разлике у СЕФ и ПОПДВ када је порески дужник прималац добара и услуга
- Сторнирана улазна фактура и нова улазна фактура – евидентирање у ЕПП на СЕФ и у ПОПДВ
- Предузетник који је обвезник ПДВ престаје са обављањем делатности – шта треба да учини са преосталим залихама робе?
-
Правилник о облику, садржини и начину вођења евиденције о ПДВ и о облику и садржини прегледа обрачуна ПДВ
(важи до 30.06.2021.) - Измене и допуне Правилника о евиденцији ПДВ