Неприхватљиво обмањивање јавности од стране Пореске управе

Пореска управа је 18.10.2024. године објавила текст са насловом „Висок степен непоштовања прописа код пекара и посластичара“. Информацију из наведеног текста пренео је велики број медија.

Без обзира да ли је неко прочитао само наслов или читав текст, највећи број читалаца ће помислити да се велики број пекара и посластичара не придржава прописа о фискализацији и да не издају фискалне рачуне. Онај ко је прочитао читав текст добио је чак и прецизан податак: њих 72,58% не поштује прописе.

Међутим, овакав текст, а нарочито овакав наслов, представља обмањивање јавности од стране Пореске управе, што је апсолутно неприхватљиво поступање једног државног органа.

Најважнија реченица у овом тексту за разумевање суштине је следећа: „На тај начин, уз примену анализе ризика и циљаних контрола, у могућности је да ефикасно реагује на сваку неправилност код пореских обвезника који не испуњавају своје законске обавезе“.

То значи да Пореска управа, на основу података о промету у реалном времену, а помоћу специјализованих алата који јој помажу у анализи ризика, више не иде у насумичне контроле као некада. Контроле су циљане, односно контролишу се они обвезници код којих на основу добијених информација постоји значајан степен сумње да не поштују прописе. За оне који нису били предмет такве врсте контроле постоји вероватноћа да поштују прописе, јер би се у супротном нашли на списку за контролу.

Према томе, 72,58% најсумњивијих не поштује прописе. То никако не значи да постоји високе степен непоштовања прописа код пекара и посластичара, како се наводи у наслову текста Пореске управе.
Не знамо колико има пекара и посластичара у Србији, али због потребе да проценимо величину ове обмане, даћемо неку грубу процену. Контролисано је 62 пекара и посластичара, и рецимо да је то 1% од укупног броја пекара и посластичара, односно да их укупно има 6.200 у целој Србији.
Напомена: на интернету постоји информација из јануара 2020. године да Унија пекара Србије процењује да у Србији има око 7.000 малопродајних пекарских радњи.

Није могуће дати процену колико пекара и посластичара који нису контролисани не поштује прописе. У најбољем случају можемо сматрати да они који нису контролисани поштују прописе, имајући у виду објашњење које смо претходно дали у вези са садашњим, тзв. циљаним контролама.

У међувремену је Пореска управа објавила још два текста са сличним, непримереним насловима:

  • Контроле откриле да је сваки трећи стоматолог без фискалног рачуна

  • Појачане контроле доносе резултате – неправилности код 65% апотека

Иако се ради о обмањујућим насловима, и у овим текстовима се могу наћи реченице које су врло важне за разумевање суштине:

„Захваљујући технолошким предностима система еФискализације, у комбинацији са напредним методама анализе ризика, омогућено је ефикасније идентификовање пореских неправилности и спровођење циљаних контрола пореских обвезника…“

„Захваљујући савременим алатима новог модела фискализације Пореска управа располаже са свим неопходним подацима о промету у реалном времену на свакој малопродајној локацији у Републици. На тај начин, уз примену анализе ризика и циљаних контрола, у могућности је да ефикасно реагује на сваку неправилност код пореских обвезника који не испуњавају своје законске обавезе.“

Понављамо још једном, то значи да се врше циљане контроле оних за које је утврђено да постоји велика вероватноћа да не поштују прописе. Због тога је велики проценат контролисаних за које је утврђено да не поштују прописе, али то никако не значи да је висок степен непоштовања прописа у целој делатности, како се из оваквих наслова може погрешно закључити.

Имајући у виду да ова обавештења Пореске управе преноси велики број медија, закључујемо да се на тај начин ствара потпуно искривљена слика стварности, која негативно утиче и на потрошаче и на привредне субјекте који поштују прописе, а раде у делатностима које су контролисане.

Поделите: