Од 1. јула 2019. године почиње нова етапа у причи о ПДВ евиденцијама и обрасцу ПОПДВ. Наиме, 30. јуна 2019. године се завршава период у којем порески орган није узимао у обзир погрешно исказане податке који не утичу на износ пореске обавезе.
Подсећамо на члан 23. Правилника о изменама и допунама Правилника о евиденцији ПДВ („Службени гласник РС“, број 48 од 22.6.2018. године:
„У периоду од 1. јула 2018. године закључно са 30. јуном 2019. године, у поступцима провере правилности исказивања података у Обрасцу ПОПДВ – Преглед обрачуна ПДВ за порески период од __________ до _________ 20__. године, надлежни порески орган не узима у обзир погрешно исказане податке који не утичу на износ пореске обавезе.“
Поставља се питање: да ли се онда од 1. јула 2019. године стварно нешто суштински мења? Одговор је – Не, ништа се суштински не мења. У наставку текста ћемо објаснити и зашто.
Ако је судити по члану који смо претходно навели, од 1. јула 2019. године ће у поступцима провере правилности исказивања података у обрасцу ПОПДВ, порески орган узимати у обзир погрешно исказане податке који не утичу на износ пореске обавезе.
И шта ће учинити порески орган ако утврди да су погрешно исказани подаци који не утичу на износ пореске обавезе? Може да укаже пореском обвезнику на погрешно исказане податке и то је све.
Наиме, као што смо писали у нашем ранијем коментару, не постоје у прописима казнене одредбе ако подаци који не утичу на ПДВ обавезу у евиденцијама ПДВ и обрасцима ПОПДВ и ПП ПДВ нису тачни и свеобухватни.
Обавезе које порески обвезник треба да испуњава са аспекта казнених одредби прописа су следеће:
- да благовремено обрачуна и плати ПДВ и поднесе пореску пријаву;
- да не пријави мањи износ ПДВ од стварног и да у пореској пријави не да нетачне податке који за последицу имају мањи износ ПДВ;
- да води евиденције ПДВ и да те евиденције чува.
У том смислу, немојте се нервирати ако нешто није у реду са подацима који не утичу на износ пореске обавезе, нпр:
- погрешили сте код податка о основици или накнади али је податак о ПДВ исправан,
- не знате да ли сте податак уписали на право место али са аспекта износа ПДВ то није од важности,
- питате се да ли сте сваки промет добављача без ПДВ уписали у адекватно поље накнаде итд…
Подсећамо читаоце на све текстове о ПОПДВ које смо објавили:
Евиденција ПДВ и образац ПОПДВ – текстови
Такође подсећамо на апликацију Неокако са којом можете једноставно утврдити у које поље обрасца ПОПДВ се евидентира одређена пословна промена:
Неокако – евиденција ПДВ и ПОПДВ
На крају – подсетимо се броја поља у ПДВ пријавама земаља ЕУ и Србије:
Повезани текстови
- Да ли постоји право на одбитак претходног пореза по основу фискалног рачуна за промет када је претходно извршено авансно плаћање а није издат авансни рачун?
- Евидентирање претпостављеног износа и разлике у СЕФ и ПОПДВ када је порески дужник прималац добара и услуга
- Сторнирана улазна фактура и нова улазна фактура – евидентирање у ЕПП на СЕФ и у ПОПДВ
- Предузетник који је обвезник ПДВ престаје са обављањем делатности – шта треба да учини са преосталим залихама робе?
-
Правилник о облику, садржини и начину вођења евиденције о ПДВ и о облику и садржини прегледа обрачуна ПДВ
(важи до 30.06.2021.)