Правилник о ослобођењу од пореза на капитални добитак остварен преносом ауторских и сродних права и права индустријске својине

“Службени гласник РС”, број 71/2024

 

Члан 1.

Овим правилником ближе се прописују остваривањe права на ослобођење од пореза на капитални добитак (у даљем тексту: пореско ослобођење) остварен преносом ауторских и сродних права и права индустријске својине, која обвезник пореза на капитални добитак у целости унесе као неновчани улог у капитал привредног друштва резидента Републике Србије, као и губитак права на пореско ослобођење, сагласно члану 79б Закона о порезу на доходак грађана („Службени гласник РС”, бр. 24/01, 80/02, 80/02 – др. закон, 135/04, 62/06, 65/06 – исправка, 31/09, 44/09, 18/10, 50/11, 91/11 – УС, 93/12, 114/12 – УС, 47/13, 48/13 – исправка, 108/13, 57/14, 68/14 – др. закон, 112/15, 113/17, 95/18, 86/19, 153/20, 44/21, 118/21, 138/22 и 92/23  –  у даљем тексту: Закон).

Члан 2.

Правима из члана 1. овог правилника сматрају се имовинска ауторска и сродна права на ауторским делима и предметима сродних права који су депоновани код органа надлежног за послове интелектуалне својине, сагласно прописима којима се уређују ауторско и сродна права, као и права индустријске својине уписана у регистре сагласно прописима којима се уређује заштита жига, индустријског дизајна, патента, малог патента, топографије полупроводничких производа и права оплемењивача биљних сорти.

Члан 3.

Уносом имовинских права из члана 2. овог правилника, као неновчаног улога у капитал привредног друштва у смислу члана 1. овог правилника, сматра се улог ових права у капитал привредног друштва, који је унет као неновчани улог у основни капитал новооснованог привредног друштва или у основни капитал постојећег привредног друштва чиме је повећан основни капитал тог привредног друштва, у складу са прописима којима се уређују привредна друштва.

Након извршеног уноса имовинских права у смислу става 1. овог члана, уписани основни капитал новооснованог привредног друштва мора да садржи у себи новчани износ процењене вредности унетих имовинских права, односно уписани основни капитал постојећег привредног друштва мора да буде увећан у висини новчаног износа процењене вредности унетих имовинских права, исказане у процени овлашћеног проценитеља из члана 4. овог правилника.

Члан 4.

За потребе уноса неновчаног улога у капитал привредног друштва резидента Републике Србије, вредност имовинских права из члана 2. овог правилника процењује овлашћени проценитељ.

Овлашћени проценитељ из става 1. овог члана је:

1) судски вештак економско-финансијске струке уписан у регистар судских вештака код надлежног органа, или

2) ревизор, односно друштво за ревизију које обавља процену вредности капитала, сагласно закону којим се уређује ревизија.

Проценом од стране овлашћеног проценитеља из става 2. овог члана сматра се процена вредности имовинских права из члана 2. овог правилника, која је сачињена у складу са међународним стандардима за процену вредности нематеријалне имовине.

Процена вредности имовинских права из става 3. овог члана заснива се на релевантним подацима потребним за процену вредности тих права који утичу на процену вредности нематеријалне имовине, која процена није старија од 12 месеци од дана који претходи дану уноса неновчаног улога у капитал привредног друштва резидента Републике Србије.

Члан 5.

Уз пореску пријаву за утврђивање пореза на капитални добитак, ради утврђивања права на пореско ослобођење обвезник подноси Пореској управи и доказе од значаја за остваривање права на пореско ослобођење.

Доказима из става 1. овог члана сматрају се:

1) доказ да је ауторско дело или предмет сродног права унето у евиденцију депонованих ауторских дела или предмета сродних права код органа надлежног за послове интелектуалне својине;

2) доказ о упису жига, патента, малог патента, индустријског дизајна, топографије полупроводничких производа и права оплемењивача биљних сорти у регистре које воде орган надлежан за послове интелектуалне својине и орган надлежан за послове пољопривреде;

3) акт надлежног органа којим се доказује да су имовинска права из члана 2. овог правилника, у целости унета као неновчани улог у капитал привредног друштва у смислу члана 3. овог правилника и да уписана вредност таквог неновчаног улога одговара процени извршеној од стране овлашћеног проценитеља;

4) процена вредности имовинских права из члана 2. овог правилника као неновчаног улога у капитал привредног друштва, извршена од стране овлашћеног проценитеља за потребе уноса тог улога, из члана 4. овог правилника;

5) доказ да је проценитељ овлашћени проценитељ из члана 4. овог правилника, односно да поседује лиценцу о обављању ревизије у складу са законом којим  се уређује ревизија.

Члан 6.

У случају да привредно друштво резидент Републике Србије које је стекло имовинско право из члана 2. овог правилника, на начин из члана 3. став 1. овог правилника, то право у целини отуђи у року од две године од дана његовог стицања, дужно је да о таквом отуђењу у року од осам дана од дана отуђења обавести обвезника који је имовинско право из члана 2. овог правилника унео у капитал привредног друштва.

Отуђењем имовинског права у смислу става 1. овог члана, сматра се пренос ауторских или сродних права или права индустријске својине, у целини, у складу са прописима којима се уређују ауторско и сродна права, заштита жига, индустријског дизајна, патента, малог патента, топографије полупроводничких производа и права оплемењивача биљних сорти.

Обавештење из става 1. овог члана садржи информације о:

1) имовинском праву које је отуђено у целини;

2) датуму и основу стицања имовинског права од стране привредног друштва, које је отуђено у целини;

3) датуму и основу отуђења имовинског права.

Одмах по пријему обавештења из става 1. овог члана, а најкасније у року од 30 дана од дана отуђења имовинског права из става 1. овог члана, обвезник који је остварио право на пореско ослобођење из члана 79б Закона дужан је да обавести Пореску управу о губитку права на пореско ослобођење.

Обавештење из става 4. овог члана садржи информације:

1) из обавештења које је добио у складу са ставом 3. овог члана;

2) о броју и датуму акта на основу којег је остварио право на пореско ослобођење из члана 79б Закона.

Одредбе ст. 1, 3, 4. и 5. овог члана сходно се примењују и кад привредно друштво резидент Републике Србије које је стекло имовинско право из члана 2. овог правилника, на начин из члана 3. став 1. овог правилника, у року од две године од дана стицања то право уступи на коришћење у целини или делимично по цени која је нижа од цене у складу са принципом „ван дохвата руке” уколико је уступање извршило повезаном лицу или лицу чији је власник његово повезано лице у складу са законом којим се уређује порез на добит правних лица.

Члан 7.

Уколико привредно друштво резидент Републике Србије које је стекло имовинско право из члана 2. овог правилника у случају отуђења или уступања тог права на начин из члана 6. овог правилника, не обавести обвезника у року из члана 6. ст. 1. и 6. овог правилника, односно уколико обвезник не обавести Пореску управу о губитку права на пореско ослобођење у року из члана 6. став 4. овог правилника, Пореска управа по службеној дужности утврђује пореску обавезу по основу капиталног добитка.

Члан 8.

Овај правилник ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије”.

Поделите: