СЕФ и ПДВ – важне информације за наредни период

У овом тексту ћемо објаснити шта се у наредном периоду очекује у вези са СЕФ и евиденцијама ПДВ, након што је одложено евидентирање у Евиденцији претходног пореза (ЕПП) и након објављивања радних верзија нацрта измена и допуна Закона о ПДВ и Закона о електронском фактурисању.

Поделите овај текст са колегиницама и колегама које се баве евиденцијама ПДВ у СЕФ. Ова тема је у претходном периоду била предмет великог броја дезинформација и полуинформација које су утицале на стварање велике конфузије. Свима је од значаја да разумеју основне смернице у вези са оним шта их очекује тим поводом у наредном периоду.

1. Ранији коментар о евидентирању претходног пореза у СЕФ

На овом месту преносимо део коментара у вези са Евиденцијом претходног пореза (ЕПП) у СЕФ, који смо објавили 30. септембра 2024. године. Неколико дана раније је и званично потврђено (на конференцији Министарства финансија) да се све улазне фактуре које се односе на претходни порески период (евентуално и раније пореске периоде) које су издате до 15. у текућем месецу, евидентирају у ЕПП за претходни порески период.

Претплатници Необилтена су ово већ читали, али сматрамо да је важно да се сви заинтересовани упознају са мишљењем које смо изнели у наведеном коментару, јер то представља основ за разумевање онога што се спрема у наредном периоду.

Део коментара Необилтена од 30. септембра 2024 (у вези са решењем за евидентирање претходног пореза):

Ако се питате о логичности оваквог решења, сматрамо да се с правом то питате. Наиме, ако постоји идеја да се једног дана подаци из ЕПП користе за попуњавање прелиминарне пореске пријаве, садашње решење очигледно не може да буде коначно. Ако је тако, поставља се питање зашто је уопште имплементирано ово квази решење? Зашто није имплементирано коначно решење онда када буде спремно? Одговор вероватно лежи у чињеници да је било потребно нешто урадити у року који је постављен пре скоро годину дана, када су извршене измене и допуне Закона о електронском фактурисању.

Садашње решење се базира искључиво на пољима у бази података који се тичу два датума: датума настанка пореске обавезе и датума издавања фактуре. У односу на та два датума се одређује у ЕПП за који порески период се евидентира одређена фактура. Да би се ти подаци користили за попуњавање прелиминарне пореске пријаве, потребно би било додати још и податак о фактурама које нису узете у обзир за претходну пореску пријаву. Очигледно је да такво поље у садашњој бази података СЕФ још не постоји, односно таква функционалност још није предвиђена.

Према томе, ово што сада сви заједно учимо не служи ничему, али су обвезници ПДВ у обавези то да примене како би се створио привид да је рок испоштован. Када једног дана буде дорађена база и уведена функционалност која подржава попуњавање прелиминарне пореске пријаве, начин на који ће се вршити евидентирање ће такође бити промењен па ћемо тада поново учити нешто сасвим другачије.

2. Предложене измене и допуне Закона о ПДВ и Закона о електронском фактурисању

Анализирањем радних верзија нацрта закона о изменама и допунама Закона о ПДВ и Закона о електронском фактурисању, пре свега одредби које се тичу права на одбитак претходног пореза и одредби које се тичу електронског евидентирања ПДВ у СЕФ, дошли смо до разумног закључка да су се надлежни у Министарству финансија одлучили за другачији начин евидентирања претходног пореза од 1. јануара 2025. године, у односу на систем који сада важи у складу са одредбама Правилника о електронском фактурисању.

Према нашем мишљењу, евидентирање претходног пореза ће се вршити на такав начин да ће бити напуштен принцип да све улазне фактуре које се односе на претходни порески период (евентуално и раније пореске периоде) које су издате до 15. у текућем месецу, морају бити евидентиране у Евиденцији претходног пореза (ЕПП) за претходни порески период. То би значило да више неће бити обавезе ручног евидентирања у ЕПП улазних рачуна који су издати у периоду од 11. до 15. у текућем месецу, а односе се на претходни порески период (осим за оне који буду желели да поднесу пријаву после 11. и буду хтели да укључе и улазне фактуре издате у том периоду).

Нови систем евидентирања претходног пореза би подразумевао оно што смо навели у коментару у тачки 1. овог текста: да за сваког обвезника ПДВ постоји пресек улазних рачуна које је евидентирао у ЕПП за претходни порески период, а остатак улазних рачуна који су издати након тог пресека би се евидентирао у текућем пореском периоду.
Нажалост, остаје и даље нејасно зашто се не омогући аутоматско генерисање ЕПП закључно са фактурама издатим до 15. или евентуално 14. у текућем месецу за претходни порески период. До сада од надлежних у Министарству финансија нисмо чули разуман разлог зашто је тај период ограничен на фактуре издате закључно са 10. у текућем месецу.

3. Када ће почети евидентирање у ЕПП

Ако се узме у обзир чињеница да би евидентирање претходног пореза од 1. јануара 2025. године било знатно другачије у односу на садашње решење, у смислу обухвата улазних фактура за одређени порески период, поставља се питање да ли ће се Министарство финансија одлучити за примену једног решења до краја 2024. године, а затим новог система од почетка 2025. године.

Сматрамо да би то било потпуно бесмислено и због тога ће врло вероватно евидентирање у ЕПП бити одложено до почетка 2025. године. Остаје питање да ли ће то бити званично и објављено или ће на почетку сваког месеца до краја године надлежни информисати јавност да систем још увек није спреман (као што су учинили први пут, 9. октобра око 17h40).
Надлежни у Министарству финансија су свесни да су погрешили и било би неразумно и невероватно да траже од корисника да сада даље уче и примењују неадекватно решење за евидентирање ЕПП, а да од 1. јануара поново уче нова правила за измењени систем евидентирања.

4. Релаксиране одредбе о кажњавању

Имајући у виду све претходно наведено, као и непознаницу у вези са роком када ће ново решење за евидентирање ЕПП бити спремно за тестирање, велика је вероватноћа да ће рок до када се неће узимати у обзир евентуалне грешке обвезника ПДВ приликом исказивања података у евиденцијама ПДВ на СЕФ (тренутно 31.12.2024. године), бити продужен

Сматрамо да ће нови рок у којем ће се примењивати наведене релаксиране одредбе о кажњавању бити најмање до краја марта 2025. године, а могуће и дуже.

5. ПОПДВ и прелиминарна пореска пријава

На основу одредби радних верзија нацрта измена и допуна Закона о ПДВ и Закона о електронском фактурисању, јасно се закључује да је предложено да за пореске периоде од 1. јануара 2026. године више неће постојати обавеза сачињавања и подношења уз пореску пријаву обрасца ПОПДВ.

Уместо тога, уз пореску пријаву ПДВ ће се подносити и прелиминарна пореска пријава, која ће се генерисати на основу података из Система електронских фактура.

6. Шта чинити сада?

Обвезници ПДВ би требало да реално сагледају чињенице у вези са овом темом и у складу са тим да доносе одлуке у наредном периоду. Сматрамо да треба имати у виду да ће целокупан процес, који је започет објављивањем радних верзија нацрта измена и допуна закона, потрајати неко време. Измене и допуне закона ће вероватно бити донете у току новембра, затим ће у току децембра бити донете измене и допуне одговарајућих правилника, а у међувремену ће и Министарство финансија објавити детаљније упутство о евидентирању претходног пореза у СЕФ. 

Имајући у виду све наведено, обвезници ПДВ треба да размисле и о сврсисходности и рационалности детаљног учења и припремања за систем евидентирања ЕПП који је тренутно актуелан, а који врло вероватно неће ни бити примењен у пракси.

Поделите: