Изменама и допунама Закона о електронском фактурисању које су објављене 12. децембра 2022. године а примењују се од 1. јануара 2023. године предвиђено је да се „на Народну банку Србије сходно примењују одредбе закона које се примењују на субјекта јавног сектора“.
Ових дана смо добили информацију да Народна банка Србије не прима електронске фактуре, већ од добављача захтева достављање „обичних“ фактура.
Питали смо се да ли је то могуће? Да ли се можда ради о неком неспоразуму? Да таква институција не може да се организује на адекватан начин да прима електронске фактуре?
Обратили смо се Народној банци мејлом следеће садржине:
Добили смо следећи одговор:
Било какав даљи коментар био би сувишан.
Зашто за њих не важи правило да се ради о процесу који изискује проток одређеног временског периода?
Закон је закон и требало би да важи за све. Нажалост то није случај. Субјекти јавног сектора су једно, а субјекти приватног сектора и добровољни корисници СЕФ нешто сасвим друго. Сетимо се само колико је субјеката јавног сектора каснило са обавезом издавања електронских фактура од 1. маја 2022. године.
Разлог за такав однос субјеката јавног сектора према обавезама из прописа о електронском фактурисању, укључујући и поменути однос Народне банке Србије према тим обавезама, вероватно лежи у чињеници да за субјекте јавног сектора не постоје казнене одредбе за непоштовање прописа (осим за јавна предузећа).
А за субјекте приватног сектора, ако не поштују одредбе прописа о електронском фактурисању, важе следеће новчане казне:
- За правна лица – од 200.000 до 2.000.000 динара
- За предузетнике – од 50.000 до 500.000 динара
- За одговорно лице правног лица – од 50.000 до 150.000 динара
Наравно, наведене казне важе и за оне мале привреднике које смо претходно поменули, од којих многи нису имали ни један дан да се припреме. За разлику од Народне банке Србије.
На крају напомињемо добављачима Народне банке Србије који су корисници СЕФ да им обавезно издају електронске фактуре (Народна банка је регистрована на СЕФ), без обзира што ће их слати и на мејл. У супротном их чека новчана казна за прекршај.
Повезани текстови
- МФ организује вебинар на тему „Решења најчешћих корисничких недоумица приликом коришћења Система електронских фактура“
- МФ организује вебинар на тему „Одговори на питања корисника у вези са изменама и допунама прописа“
- МФ организује вебинар на тему „Електронско фактурисање – измене и допуне прописа“
- еФактуре – ажурирање 3.11.0 доступно и на продукционој верзији СЕФ
- Објављене измене и допуне Правилника о електронском фактурисању и Правилника о ПДВ