Користећи прецизну методологију Светске банке за израчунавање позиција на Doing Business листи, израчунали смо да би примена новог правилника о евиденцији ПДВ утицала на пад Србије на тој листи за 3 места.
На најновијој Doing Business листи Светске банке, када би се узела у обзир примена новог правилника о евиденцији ПДВ (а не старог који је важио у време креирања ове листе), Србија би била на 50. а не на 47. месту.
Претпоставка која је узета у обзир приликом ове анализе јесте да ће применом новог правилника за прикупљање података у ПДВ евиденцијама и креирање ПДВ пријаве бити потребно 20% више времена него до сада. Ово је врло конзервативна претпоставка, јер процене говоре да ће повећање потребног времена бити знатно веће од 20%.1
Израчунавање позиција на Doing Business листи Светске банке се врши на основу 47 параметара подељених у 10 група. Једна од група се односи на плаћање пореза, а у оквиру ње један од параметара је време потребно да се прикупе подаци у евиденцијама, попуне пореске пријаве и плате 3 најважнија пореза за привредне субјекте у једној земљи. Тај параметар о потребном времену се даље дели на време потребно за порез на добит, за ПДВ и за порезе и доприносе на зараде. У анализи коју смо урадили време потребно за ПДВ смо увећали за 20%.
Иначе, Србија је по групи параметара која се тиче плаћања пореза на 78. месту листе Светске банке, што је већ далеко испод нашег генералног пласмана (47. место).
На основу досадашњег правилника о евиденцији ПДВ је могуће направити ПДВ пријаву на нивоу најобимнијих у Европској унији.
Да је то урађено, време потребно за прикупљање података и попуњавање пореске пријаве ПДВ не би било повећано и самим тим то не би имало утицаја на позицију Србије на Doing Business листи Светске банке.
Ово је још један аргумент да се одустане од примене новог правилника о евиденцији ПДВ.
О осталим исто тако важним аргументима смо већ писали у отвореном писму Министру финансија, а на овом месту их само набрајамо:
1. Велики трошкови за привредне субјекте — минимум 18,5 милиона евра
2. Наша ПДВ пријава је 3 пута обимнија од најобимније у ЕУ и 7 пута обимнија од просечне у ЕУ
3. Нови правилник неће допринети бољој наплати пореза и сузбијању сиве економије
4. У Немачкој су евиденције и пријава знатно једноставније
5. Приликом доношења измена закона о ПДВ 2015. није било речи о измени ПДВ евиденција
6. Нови правилник нема никакве везе са усклађивањем са ЕУ или њиховим смерницама и предлозима
1 Посебно наглашавамо да ова претпоставка нема никакве везе са чланом 2. став 4. тачка 1) новог правилника (одредба о називима, количинама и сл.) и да овај текст претпоставља непостојање те одредбе (од стране Министарства финансија је јасно указано да ова одредба није ни требала да уђе у текст правилника).
Повезани текстови
- Да ли постоји право на одбитак претходног пореза по основу фискалног рачуна за промет када је претходно извршено авансно плаћање а није издат авансни рачун?
- Евидентирање претпостављеног износа и разлике у СЕФ и ПОПДВ када је порески дужник прималац добара и услуга
- Сторнирана улазна фактура и нова улазна фактура – евидентирање у ЕПП на СЕФ и у ПОПДВ
- Предузетник који је обвезник ПДВ престаје са обављањем делатности – шта треба да учини са преосталим залихама робе?
-
Правилник о облику, садржини и начину вођења евиденције о ПДВ и о облику и садржини прегледа обрачуна ПДВ
(важи до 30.06.2021.)