Удружење произвођача софтвера апеловало на надлежне органе да се продужи режим релаксације у вези са евидентирањем ПДВ у СЕФ

Удружење произвођача софтвера Србије (УПСС) издало је саопштење о напретку у реализацији евиденције претходног пореза, 27. новембра 2024. године.

У саопштењу УПСС апелује на надлежне органе да се режим релаксације продужи за најмање 6 месеци или да се примена закона одложи док систем не буде у потпуности спреман и тестиран.

У наставку преносимо у целости саопштење УПСС од 27. новембра 2024. године:

„Након што је први рок за предају ЕПП за септембар пробијен из техничких разлога, почев од 1. новембра 2024. године на порталу СЕФ-а омогућен је унос ЕПП за октобар. Обавеза евидентирања ЕПП је била до 10. 11. 2024. године. Систем је пуштен у рад на време, али без спецификације регистрованих докумената нисмо у могућности да утврдимо усклађеност са подацима у нашим програмима. Наши корисници су пријавили велики број проблема и недоумица, па сматрамо да је за обуку и прилагођавање потребно издвојити много више времена.

Предложили смо неколико техничких решења и речено нам је да ће бити урађена, али још увек нису. АПИ подршка за ЕПП (коју користи око 95% фирми) још увек није у потпуности завршена, тако да произвођачи софтвера који користе АПИ не могу у потпуности да подрже настале измене.

Додатну забуну уноси предлог Закона о е-фактурама по коме је рок за предају 12. у месецу уз напомену да неће бити обавезне корекције.

Пошто се само до 31. 12. 2024. (што значи још само пријава за новембар која се подноси 10. 12. 2024. године), неће кажњавати евентуалне грешке при исказивању података, произвођачи софтвера ће имати само један месец да доведу своје програме у продукционо стање. Из свега наведеног закључујемо да то не може бити завршено у складу са нормама и очекивањима које струка налаже.

Апелујемо на надлежне органе да се режим релаксације продужи за најмање 6 месеци или да се примена овог закона одложи док систем не буде у потпуности спреман и тестиран.

Молимо и да се не покрећу нове евиденције (ЕОП и ППП) док постојећи систем не постане потпуно функционалан и оперативан.“

Поделите: